Žehnání zvonů v Olbramovicích

Zvony v kostele Všech svatých v Olbramovicích

V letech první světové války, roku 1916, byly olbramovické zvony, kromě zvonu umíráček, konfiskovány pro vojenské účely.

Ve farní kronice je záznam o sejmutí dvou zvonů:

Větší měl na sobě čtyři obrazy, a to sv. Ludmily, sv. Josefa, Svaté rodiny a sv. Františka. Druhý měl na sobě obraz Panny Marie Bolestné.“

Po válce z darů pana Antonína Páva z Městečka a veřejné sbírky byly pořízeny nové zvony, které byly lity u zvonaře Diepolda v Praze.

Byly vysvěceny pražským biskupem ThDr. Antonínem Podlahou o Velikonocích v roce 1922.

Jednalo se o tři zvony, které byly zasvěceny:

• sv. Janu Nepomuckému

• sv. Vojtěchu

• Nejsvětější Trojici Boží (tento zvon se využíval jako poledník).

Během německé okupace, v letech druhé světové války roku 1942, byly i tyto zvony konfiskovány, a to nejprve hlavní tři zvony (19.3.1942) a následně i zvon umíráček (18.5.1942).

Odebrané zvony:

Zvon, na kterém byl vyobrazen Sv. Jan Nepomucký, měl nápis: Svatý Jene Nepomucký, vypros lidu požehnání, zlý lid za války vzal, dobrý zas v míru dal.

Zvon Nejsvětější Trojice nesl nápis : Nejsvětější Trojice Boží, buď nám milostiva, chraň, pomáhej a žehnej nám.

Zvon na kterém byl vyobrazen Sv. Vojtěch nesl nápis : Sv. Vojtěše, ochraňuj nás.

Ohledně odebrání umíráčku je ve farní kronice uvedeno:

Tento umíráček, přes 200 roků starý, byl tedy sejmut, opatřen předepsaným nátěrem a odeslán. Sejmutí zvonů vykonal p. Říha – z donucení. Tak v Olbramovicích nezůstal ani jediný zvon.“

Roku 1945 byl zvon umíráček vrácen do Olbramovic do lucerny věže kostela.

Zvon umíráček je z roku 1506 a je na něm vyobrazen sv. Prokop s čertem po levici.

Stávající dva hlavní zvony byly pořízeny roku 1948 a byly posvěceny generálním vikářem Dr. B. Opatrným z iniciativy p. Fr. Páva.

Ve farní kronice je uvedeno: Za kmotry byly Jarmila Žížalová z Městečka, L. Pávová z Městečka, pí. Dvořáková z Veselky, pí. Zoulová z hostince, pí. Hradecká a pí. Macháčková z Olbramovic.

Zvon z r. 1948 „Maria“.

Zvonovina, průměr 71/72 cm, celková výška 58 cm, hmotnost 206 kg, hlavní tón d2.

Koruna talířová. Základ s fabionem. Na čepci výrobní číslo 154. Na horním okraji rozvilinový ornament sevřený linkami. Na čelní straně reliéf P. Marie Immaculaty, stojící na zeměkouli, šlape po hadovi, kolem hlavy kruh z hvězd.

Na straně protější pod polovinou výšky: ZVON TENTO POŘÍZEN / SBÍRKOU ZBOŽNÝCH OBČANŮ / OLBRAMOVICE A OKOLÍ. (menším písmem:) R. PERNER NÁR. SPR. / SUCHÉ VRBNÉ U Č. BUDĚJOVIC. / 1948.

Věnec oddělen 3 linkami.

Zvon z r. 1948 „Nejsvětější Trojice“.

Zvonovina, průměr 60 cm, celková výška 56,5 cm, hmotnost 122 kg, hlavní tón f2.

Koruna talířová. Základ s fabionem. Na čepci výrobní číslo 155 . Na horním okraji mezi linkami esovitá větévka růže. Na čelní straně reliéf Nejsvětější Trojice: Na oblaku zeměkoule, po stranách sedí Bůh Otec a Syn. Za nimi trojúhelník s plameny po obvodu, v horní části holubice Ducha svatého.

Na straně protější pod polovinou výšky: ZVON VĚNOVÁN / OBĚTAVÝMI OBČANY / CHRÁMU PÁNĚ V OLBRAMOVICÍCH. (menším písmem:) R. PERNER NÁR. SPR. / SUCHÉ VRBNÉ U Č. BUDĚJOVIC. / 1948.

Věnec oddělen 3 linkami.

Zvon z. 1506 „umíráček“.

Zvonovina, 36,5 cm, hloubka 28 cm, tloušťka věnce 28 mm.

Koruna s 6 uchy. Základ nízký v úrovni čepce, se švem po obvodu. Na horním okraji nápisová páska sevřená linkami: /lilie/ letha /lilie/ tisyceho /lilie/ pietisteho /lilie/ ssesteo h (písmo 25 mm). Pod začátkem nápisu kruhový medailon (s 4 paprsky na obvodu): stojící sv. Prokop s čertem po levici. Věnec oddělen linkou. Při dolním okraji linka.

Zvon byl rekvírován v II. světové válce a vrácen. Na boku zbytky nápisu z rekvizice: . ÚŘ V OL… / … SEDLČAN.. ; číslo P/P 37 .

Čekejte jeden na druhého. (1 Kor 11,33)