Křížová cesta rodin

V pátek 31. 3. v 17 hodin v kostele sv. Václava proběhla mše svatá a “Křížová cesta rodin”. Byla to poslední křížová cesta před Květnou nedělí. Nebyla jediná, byla již pátou, tentokrát hlavně pro rodiny s dětmi. Navzdory silnému lijáku se naplnil kostel nebývalým počtem lidí, hlavně dětí.

Výborně připravená mše naplnila smutným obsahem křížové cesty celý kostel.

Ministrant, který nesl dřevěný kříž, se zastavoval u každého zastavení, zobrazeného na obrazech malovaných olejem.

První zastavení: Ježíš je odsouzen na smrt, pokračuje slovy kněze “Klaníme se ti, Pane Ježíši Kriste, a děkujeme ti,“ dále pak lid “neboť svým křížem jsi vykoupil svět”.

Tato slova se opakují u každého ze 14 zastavení. Jsou to slova zásadní a uvádějí celé dění spojené s týráním Ježíše cestou od Piláta až na Golgotu, kde byl Ježíš ukřižován.

Při XII. zastavení Ježíš umírá a ve XIV. zastavení je uložen do hrobu.

Kostel je naplněný farníky a hlavně dětmi. Někteří z nich, kteří umí již číst, čtou na každém zastavení. Prosí Ježíše, který nese kříž a neskonale trpí. Ježíše zobrazují obrazy na stěnách kostela.

Vše spojují symboly, které naplňují naši cestu životem, jako je upřímnost, pravda, láska, smíření, odhodlanost, naděje a víra, pomoc, ochota, milosrdenství, statečnost, vytrvalost, soucit, zodpovědnost, úcta, obětavost, modlitba a svátosti.

Tyto symboly, namalované na fialových kartách, nosí pak zvláště malé děti spolu s hořící svící k oltáři. Tam na rozloženém puntíkatém přehozu se sejdou symboly, které vyjadřují lásku a vděk Pánu Ježíši, který za nás trpěl a za nás zemřel.

Jako by všechny obrazy, znázorňující Ježíše na kříži, končily před oltářem rozzářenými světly svíček, které tam položily naše děti.

Marie Marešová

Učedníci byli plni radosti a Ducha. (Sk 13,52)