Pozvánka mladých na Noc kostelů

Noc kostelů, ale co to vlastně je…?

Blíží se opět ten den - noc, která je velmi specifická a přímo nabitá atmosférou. Že jste teď tak trochu zmatení a nevíte, co si z předchozí věty vzít? Nevadí, mým úkolem je vám to trochu přiblížit a objasnit.

Jedná se o akci, která je obvykle pořádaná v každém větším městě, nejčastěji farností, či nějakým křesťanským uskupením. Umožňuje to širší veřejnosti trochu přiblížit život ve víře a tím třeba pomoci lidem nalézt odpovědi na nějaké otázky, anebo prostě jen ukázat, jak to v takové farnosti chodí. To už zní srozumitelněji, ne? :-)

Když to vezmu trošku z pohledu historie – Noc kostelů jsme převzali z Rakouska a postupem času se z toho stala tradice. Tak trochu nevím, kolikrát se daná akce musí opakovat, aby se takovou tradicí stala, ale řekla bych, že „akce Noc kostelů“ už za dvacet let své existence v Česku tradicí bude.

Program votické farnosti je letos velmi rozmanitý a rozhodně osloví všechny věkové kategorie. Bude se ovšem prolínat, jelikož kostelů ve farnosti máme více a navíc, musíme přeci zapojit i centrum dění – votickou faru. Takže vás čeká velmi perný den, abyste všechno stihli! Ale ne, to byl prosím pěkně vtip… Můžete si vybrat to, co je pro vás nejlákavější a nejkomfortnější – podle vašeho času či zájmu o danou věc. Pro milovníky hudby bude k dispozici množství hudebních vystoupení, exkurze u varhan na kůru, anebo možnost si zazpívat spolu se sborem na jednom z koncertů. Detaily se ovšem dočtete v podrobném programu, který naleznete třeba na farních webovkách. :-)

Správná Noc kostelů by se neobešla beze mše, která je letos v 17:00, zaměřená pro děti a je s rytmickým doprovodem mládežnické scholy. Díky množství pozitivních ohlasů z minulého roku bude od 21:15 adorace, což je takové ztišení po celém náročnějším dni, doprovázené modlitbami a písničkami. Celé se to odehrává již za tmy a pouze při svíčkách, takže si dovoluji tvrdit, že je to nejkrásnější završení celého dne. Na adoraci vás všechny také upřímně zvu, z osobní zkušenosti. :-)

Pro odborníky na technologie bude k dispozici dron či ozobot a rozšířená virtuální realita. Pro gurmány a rozené degustátory se najde nějaké to mešní víno, připravené na ochutnávku a jídla zde také nebude pomálu. Též je připraven bohatý program pro děti a bude zařízené i hlídání na faře, takže svoje dítka budete moct klidně svěřit do péče zkušených a velmi sympatických maminek a vyrazit si třeba projít prostory kláštera, aniž byste se o své ratolesti museli strachovat. Rozhodně nemějte obavy, farní maminky to s dětmi vážně umí a na faře se může vytvořit během odpoledne docela velká školka a děti tím mohou získat i nové kamarády.

To samé ovšem platí i pro vás. Kdykoliv během odpoledne a večera budete moct zavítat právě na faru, prohodit pár slov s naším panem farářem, který je (pro vás, co ho ještě neznáte) též velmi sympatický člověk a určitě vás rád přivítá. Budete se moct seznámit i s ostatními lidmi, kteří třeba přijdou ze stejného důvodu jako vy – přečetli si článek a motivovalo je to, poznat jak se žije v naší farnosti a trochu se něco nového naučit, či něco prožít. Po celodenním programu v různých kostelích bude na faře oheň, opékání buřtů a k dispozici bude hrát lidová hudba, takže další velmi příjemný bod, který stojí za navštívení.

Pro vás, co nejste přímo z Votic, bude připraven program i v kostelech Všech svatých v Olbramovicích, svatého Havla v Ratměřicích, svaté Markéty v Ouběnicích a také v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Martinicích. Takže pokud by se vám nechtělo jezdit do Votic, rozhodně neváhejte vyrazit a podpořit pořadatele i z těchto kostelů. Ve všech bude připravena prohlídka kostela i varhan a dozvíte se něco málo z jejich historie.

Jak můžete vidět, je to opravdu nabité a rozhodně je z čeho vybírat.

Nezávazně se zúčastnit může opravdu kdokoliv. Každého z vás votická farnost uvítá a společně si užijeme další Noc kostelů, na kterou budeme zajisté všichni vzpomínat.

KK

 

Kontakty

Václav Revenda P. Mgr. et Mgr. Václav Revenda
administrátor farnosti
   (+420) 721 487 212
   revendavaclav@seznam.cz
Stanislav Zápotocký P. Stanislav Zápotocký
výpomocný duchovní
   (+420) 602 170 046
   fara_sedlcany@volny.cz